Верховна Рада ухвалила законопроект про моніторинг публічних закупівель у першому читанні

Сьогодні, 9 листопада, Верховна Рада України підтримала в першому читанні законопроект №4738-д, який розширює повноваження Державної аудиторської служби Україну (ДАСУ) у сфері моніторингу публічних закупівель. Цей законопроект дозволить зменшити корупційні схеми, які сьогодні використовуються деякими учасниками ринку публічних закупівель.
Наразі аудитори ДАСУ не мають інструментів, щоб запобігати порушенням на всіх етапах закупівель. Вони можуть реагувати на порушення лише після торгів, коли договори вже підписані і гроші переказані. Рекомендації аудиторів щодо розірвання договорів не є обов’язковими для виконання і часто ігноруються порушниками. Така безкарність значно знижує ефективність системи публічних закупівель, відлякує чесний бізнес і породжує корупційні схеми та махінації. Законопроект зобов’язує замовників реагувати на рекомендації і зауваження ДАСУ в обов’язковому порядку.
Система ризик-індикаторів, яку буде інтегровано в ProZorro після ухвалення законопроекту, автоматично шукатиме та підсвічуватиме підозрілі закупівлі, і вони так само автоматично потраплятимуть у чергу на перевірку ДАСУ. Окрім сигналів від системи ризик-індикаторів, приводом для перевірки закупівлі стануть звернення громадських активістів, журналістів або представників органів влади та місцевого самоврядування. Аудитори ДАСУ зможуть перевірити будь-яку закупівлю і за власною ініціативою.
“Ми хочемо, щоб моніторинг базувався на індикаторах, які автоматично підсвічують підозрілі закупівлі. У світі такого ще ніхто не робив, ми перші. Крім цього, система моніторингу, описана у законопроекті, дозволить замовникам вчитися на своїх помилках без фінансових втрат, адже якщо вони вчасно усуватимуть порушення, адміністративні штрафи не будуть застосовуватися. Тобто якщо хтось десь наплутає з документами, але все зрозуміє і виправить, юридичної відповідальності не буде. Коли ж замовник відмовиться реагувати на зауваження, ДАСУ зможе вживати суворіших заходів. Ми вдячні всім депутатам і сподіваємось, що вони підтримають законопроект №4738-д і в другому читанні”, – прокоментував рішення Парламенту Максим Нефьодов, перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі.
Принцип системи ProZorro “Всі бачать все” буде поширюватись і на дії аудиторів ДАСУ. Вони матимуть окремий кабінет у системі, і всі їхні дії у процесі моніторингу будуть публікуватися в системі. Наприклад, рішення про початок перевірки оприлюднюватиметься наі ProZorro протягом двох днів з моменту його прийняття. На відміну від скарг до Антимонопольного комітету України, рішення ДАСУ про початок перевірки не зупинятимуть перебіг закупівлі. Строк проведення моніторингу – до 15 робочих днів. Під час перевірки фахівці ДАСУ зможуть вести діалог із замовником через систему ProZorro, який буде доступний для перегляду всім відвідувачам. Замовник матиме три робочі дні на відповідь та аргументацію і зможе надати роз’яснення щодо своїх дій або бездіяльності. Якщо замовник не усуне порушення та не аргументує своїх дій, ДАСУ зможе прийняти рішення про проведення комплексної перевірки закупівлі відповідно до Закону “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні” та накласти відповідні штрафи за рішенням суду.